Great Baddow, Rothmans ward (August 2021)

  • Mary Jane Cordeiro: 476 votes (elected)
  • Pankaj Sharma, Labour Party: 93 votes

Turnout: 12.13%

Great Baddow, Rothmans ward (May 2021)

  • Mary Jane Cordeiro: 712 votes
  • Douglas Richard Tully, Liberal Democrat: 771 votes (elected)

Turnout: 32.28% 

Stock Parish Council

  • Mark Aylward Rolph: 57 votes
  • Mark Taylor: 705 votes (elected)

Turnout: 44.17% 

Galleywood (West ward)

Vacant seats: 4

Results

  • Graves, Barry Ronald (Independent): 291 votes (elected)
  • McQuiggan, Anthony John (The Conservative Party Candidate): 285 votes
  • Potter, Janette Anita (The Conservative Party Candidate): 471 votes (elected)
  • Stevenson, David William (The Conservative Party Candidate): 341 votes (elected)
  • Troop, Stephanie (Independent): 328 votes (elected)

Turnout: 37%

Good Easter and Mashbury

Vacant seats: 7 

Results 

  • Chambers, Nicolette Bridget: 99 votes (elected)
  • Flack, Christopher: 104 votes (elected)
  • Pitt, Guy Paxton: 114 votes (elected)
  • Seeley, Graham Christopher: 77 votes (elected)
  • Watkins, Ian Michael: 46 votes
  • West, Paul William: 61 votes (elected)
  • Willsher, Jim: 88 votes (elected)
  • Wood, Christopher Guy Waring: 48 votes (elected)

Turnout: 41%

 

Rettendon

Vacant seats: 9

Results

  • Claydon, Paul: 207 votes
  • Cottee, Sandie: 248 votes (elected)
  • Dale-Evans, Hazel: 244 votes (elected)
  • Fleming, Denise Margaret: 275 votes (elected)
  • Fleming, Mark Andrew: 249 votes (elected)
  • Francombe, Dianne: 189 votes
  • Goodey, Alison Claire: 216 votes
  • Hart, Roy: 275 votes (elected)
  • Jones, Glenys Kathleen: 127 votes
  • Knight, James William: 297 votes (elected)
  • Marshall, Keith John: 224 votes
  • Phillips, Dave (Independent): 274 votes (elected)
  • Ride, Raymond Anthony: 247 votes (elected)
  • Mills, Vicky: 224 votes
  • Rogers, Steve: 201 votes
  • Stoddard, Phil: 227 votes
  • Williams, John Corley: 143 votes
  • Wilson, Scott: 194 votes
  • Wright, Barbara: 244 votes (elected)

Turnout: 42%

Galleywood (Galleywood East)

There were five seats available in this election.

  • Robert Harman, Independent Candidate: 467 votes (elected)
  • Richard Joseph John Hyland, Labour Party: 519 votes (elected)
  • Graham Philip Nichols, The Conservative Party Candidate: 815 votes (elected)
  • Neville James Adrian Paul, Independent: 413 votes (elected)
  • Stephanie Troop: 378 votes
  • John Henry Turkentine: 464 votes (elected)

The turnout was 68%.

Great Waltham (Church End)

There were eight seats available in this election.

  • Neville John Bell (commonly known as John Bell): 405 votes (elected)
  • Paul Stephen Braisby: 330 votes (elected)
  • Alicia Claire Alayne Burton: 406 votes (elected)
  • Stephen James Huggins (commonly known as Steve Huggins): 389 votes (elected)
  • Peter Scott Jackson (commonly known as Peter Jackson): 509 votes (elected)
  • Stuart Alexander Johnson: 362 votes (elected)
  • Alexander David Robert Micklem: 502 votes (elected)
  • Alan Francis Passmore: 324 votes
  • Michael Senior Steel (commonly known as Mike Steel): 479 votes (elected)

The turnout was 75%.

Rettendon

There were nine seats available in this election.

  • Thomas Leonard George Chapman: 396 votes (elected)
  • Christopher Cheater, Independent: 429 votes (elected)
  • Jacqueline Copsey (commonly known as Jacky Copsey): 400  votes (elected)
  • Denise Margaret Fleming: 460 votes (elected)
  • Mark Andrew Flemming: 408 votes (elected)
  • Roy Howard Hart: 405 votes (elected)
  • Glenys Kathleen Jones: 454 votes (elected)
  • Keith John Marshall: 342 votes
  • Lance Anthony Millane: 489 votes (elected)
  • Raymond Anthony Ride: 522 votes (elected)
  • Philip Gordon Stoddard (commonly known as Phil Stoddard): 376 votes

The turnout was 74%.

South Woodham Ferrers (Collingwood)

There were five seats available in this election.

  • Lawrence Dean Brennan: 811 votes (elected)
  • Peter Charles Ferry, Non Political: 816 votes (elected)
  • Malcolm Sismey, Independent: 895 votes (elected)
  • Christine Helen Weir-Ewing: 840 votes (elected)
  • Richard Robert Weir-Ewing: 658 votes
  • Jill Winn, Non Political: 1,009 votes (elected)

The turnout was 64%.

South Woodham Ferrers (Elmwood)

There were five seats available in this election.

  • Jacqueline Wendy Birch (commonly known as Jackie Birch), Independent: 1,000 votes (elected)
  • Christopher David Blowers (commonly known as Chris Blowers): 816 votes (elected)
  • Samuel Richard Coley (commonly known as Sam Coley), Independent: 924 votes (elected)
  • Linda Pamela Denston: 607 votes
  • Louisa Joyce Kelly (commonly known as Lisa Kelly), Independent: 1231 votes (elected)
  • Philippa Lesley Lovat Whiteward (commonly known as Pippa Whiteward), Non-political: 625 votes (elected)

Is there something wrong with this page?

You can report issues with the website using our website feedback form, which will go directly to the Web Team. This team will be unable to deal with your enquiry if it is not related to the website.

Last updated: 21 September 2022